SPÁROVÁNÍ ROUBENEK
    Spárování hlínou je nejšetrnější a nejpřirozenější úpravou roubené konstrukce, poskytující nejvyšší uživatelský komfort.
    Hlínou se nejlépe vyplní spáry dřevěné konstrukce, což umožňuje kvalitní tepelnou i zvukovou izolaci. Důsledné vyplnění spár také zamezí pronikání hmyzu a drobných hlodavců do konstrukce. Hlína je šetrná vůči dřevu, je prodyšná, tím dosáhneme přirozené regulaci vlhkosti nejen v samotné dřevěné konstrukci ale i uvnitř objektu, což prodlužuje jeho celkovou životnost.
    Používáme léty osvědčený tradiční postup, nakolíkování celé délky spár dubovými kolíky, vkládání konopné izolace či ovčího rouna a následné zaspárování. Spárování hlínou probíhá ve dvou fázích, hrubé a jemné hliněné malty.
    Spáru je vhodné ošetřit ochranným nátěrem, dle požadovaného efektu volíme barvy na vápenném či kaseinovém základu. Je možné též uchovat přirozený vzhled spáry při použití bezbarvého fermežového nátěru.
    Tento postup lze bez problémů aplikovat na staré roubenky, sruby, ale i na novostavby. U novostaveb lze spárovat bez jinak nutných technologických prodlev, kdy se díky vysoušení dřeva mění velikost a tvar roubení, sedání roubenek.
Spárování hlínou
Spárování hlínou
Spárování hlínou
Další fotografie