HLINĚNÉ OMÍTKY
    Při použití správného technologického postupu je hlína plnohodnotnou alternativou konvenčních materiálů. Se všemi jejími výhodami (prodyšnost, regulace vlhkosti, tepelná akumulace, nejedovatost, 100% obnovitelnost) má hlína širokou paletu využití při rekonstrukcích starých objektů, ale i při stavbě nového domu. Hlína je tvarově velice flexibilní, proto je vhodný doplněk k dalším přírodním materiálům, ale i pro kombinaci s moderními materiály a technologiemi, jako je například stěnové topení, topné panely, atp.
    Je možné více druhů povrchové úpravy, jako je tradiční vyhlazení molitanem pro hrubší zrno, nebo lze dosáhnout vyhlazeného povrchu glajtováním nerezovými hladítky, či plastický vzhled povrchu.
    Používáme směsi pro výrobu hrubé i jemné omítky od osvědčeného dodavatele. Do hrubé směsi je třeba v některých případech vmíchat organická pojiva, nejčastěji slámu. Do koupelen s úspěchem používáme omítky s příměsí květů levandule, při pohlcování přebytečné vlhkosti je tato omítka vysoce aromatická. Mezi hrubou a jemnou omítkou je nutná dostatečná prodleva na vyschnutí a vypraskání hrubé malty před její finální úpravou.
    Je možná další povrchová úprava, nátěry kaseinovými barvami, líčení vápnem.
Hliněné omítky
Hliněné omítky
Další fotografie