PŘÍRODNÍ IZOLACE

    Pro zvýšení tepelné a zvukové izolace lze uvnitř objektu použít přírodní izolátory na bázi konopné izolace nebo ovčího rouna. Jejich jednotlivé izolační parametry se liší dle výrobce, proto je vhodné přesné technické parametry zjišťovat přímo u dodavatelů. Tento materiál lze získat i od českých výrobců.
    Obecně lze říci, že přírodní materiály izolují stejně jako materiály konvenční (minerální vata, polystyren). Stejně tak splňují i bezpečnostní požadavky jako je nehořlavost atd. Nespornou výhodou je, že jsou šetrnější vůči zdraví lidí, kteří s nimi přicházejí do kontaktu při pokládání, ale i k následným uživatelům objektu a k objektu samotnému. Pro dosažení optimálních vlastností se používají vrstvy s parobrzdnou a parotěsnou funkcí.
    Užití je možné v krovu, podkroví, příčkách i podlahách. V roubené konstrukci je vhodné ji doplnit hliněným omazem, viz. spárování roubenek.
    Pro vnější izolaci lze použít rákosu, který je dodáván v rohožích o rozlišných tloušťkách. Pro jejich tvarovou flexibilitu lze použít jak zděných tak dřevěných podkladů, pro zvýšení účinnosti lze různé vrstvy překládat. Dle potřeby se rohože připevňují pomocí dřevěných roštů a fasádních terčů. Tuto izolaci je možné použít i v interiéru. Následná povrchová úprava je možná vápenno-cementovou či hliněnou omítkou dle požadovaných vlastností, vystavenému zatížení a přání zákazníka.
Konopná izolace v roubené spáře
Zateplení rákosovými panely
Zateplení rákosovými panely
Další fotografie